بهمن فرمان آرا

بهمن فرمان آرا تهیه‌ کننده، کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر ایرانی، متولد ۳ بهمن ۱۳۲۰ در تهران است که از سال ۱۳۴۷ فعالیت حرفه ای خود را آغاز نمود.

بهمن فرمان آرا، در سال ۱۳۳۷ برای ادامه تحصیل به لندن رفته و در هنرکده هنرهای دراماتیک مشغول به تحصیل شد. او سپس به آمریکا رفت و در زمنیه فیلمسازی و کارگردانی تحصیل کرد. بهمن فرمان آرا در دوران سربازی در مجله انگلیسی زبان تهران ژورنال نقد فیلم می‌ نوشت و در سال ۱۳۴۷ به استخدام تلویزیون ملی ایران درآمد و در این مدت به عنوان کارشناس در برنامه‌ های سینمایی مثل فانوس خیال و جهان سینما شرکت می‌ کرد. او در سال ۱۳۵۳، دومین فیلم بلند خود به نام شازده احتجاب را بر اساس داستانی از هوشنگ گلشیری ساخت که با استقبال منتقدین روبرو شد و جایزه بهترین فیلم را در جشنواره جهانی فیلم تهران از آن خود کرد.

بهمن فرمان آرا، سابقه حضور در پروژه تولید آثاری همچون شطرنج باد، ملکوت، گزارش، کلاغ، دایره مینا، خاک‌آشنا، خانه قمر خانم، شازده احتجاب، سایه‌های بلند باد، خانه‌ای روی آب، یک بوس کوچولو، خاک‌آشنا، دلم می‌خواد و حکایت دریا را در کارنامه هنری خود دارد.

از میان افتخارات بهمن فرمان آرا می‌ توان به کسب جایزه سیمرغ بلورین فیلم منتخب تماشاگران در بیستمین دوره جشنواره فیلم فجر، نامزدی دریافت جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه در هجدهمین دوره جشنواره فیلم فجر و نامزدی دریافت تندیس زرین بهترین فیلم در ششمین دوره جشن خانه سینما اشاره کرد.