درجه بندی سنی

ممکن است هنگامی که درباره فیلمی جستجو می کنید، به حروفی برخورد کنید که برای توضیح رده سنی جلوی فیلم نوشته شده است، در سایت IMDb نیز برای رده بندی فیلم ها از این حروف استفاده شده است. در اینجا پرکاربردترین علائم رده بندی را به تشریح نام می بریم تا هنگام انتخاب فیلمی برای تماشا، از آنها بهره بگیرید. MPAA مخفف The Motion Picture Association of America می باشد كه به معنی انجمن فیلم سینمایی آمریكا است، كار این انجمن درجه بندی نمایشی فیلم های سینمایی است كه در اول نوامبر ۱۹۶۸ رسما كار خود را آغاز كرد.

G – General Audience: 

به معنی تماشگران عمومی است كه همه سنین قادر به تماشای این فیلم ها می باشند، و به این معنی است كه فیلم چیزی را شامل نمی شود و حتی خطری برای بچه های جوان هم ندارد.

PG – Parental Guidance Suggested: 

به معنی تصمیم گیری با والدین است كه ممكن است مواردی برای بچه ها مناسب نباشد، و به این معنی است كه والدین ممكن است دوست نداشته باشند بچه های جوانشان این سری فیلم ها را ببینند و ممكن است مسئله ای هم نداشته باشد.

PG-13 – Parents Strongly Cautioned: 

به معنی تذكر قاطع به والدین است كه بعضی موارد برای بچه های زیر ۱۳ سال نامناسب است و والدین باید برای اجازه دادن به بچه های جوان ترشان به دیدن این فیلم ها دقت نمایند. این فیلم ها حاوی صحنه های عشقی و برهنگی نیستند؛ فقط حاوی مقداری صحنه عشقی معمول (بوسه) و شاید مواد مخدر می باشند.این فیلم ها بیشتر حاوی صحنه های خشن می باشند.

R – Restricted-Under 17: 

به معنی بچه های زیر ۱۷ سال باید با والدین همراه باشند و یا شخص بزرگتری سرپرست آنها باشد و به این معنی است كه هیئت تشخیص داده است كه موارد این فیلم ها برای بزرگ سالان است و والدین بیشتر از فرزندانشان ترغیب می شوند كه این فیلم ها را ببینند. همچنین ممكن است رتبه R به معنی های دیگری باشد، فیلم حاوی كلمات ركیك، خشونت، صحنه های عشقی و نمایش استعمال مواد مخدر است.

NC-17 – No One 17 and Under: 

به معنی هیچ شخص ۱۷ سال و زیر ۱۷ سال قادر به تماشای این نوع فیلم ها نمی باشد، ممكن است فیلم حاوی مناظر واضح صحنه های عشقی و یا كلمات ناخوشایند و یا خشونت زیاد و یا تمام موارد باشد. درجه NC-17 بر این دلالت ندارد كه فیلم ضد اخلاقی است.

NR – Not Rated:

گروه بدون رده یا NR فیلم هایی که درجه بندی نشده باشند در این رده قرار می گیرند. معمولاً خانواده ها از این فیلم ها استقبال نمی کنند!

به طور خلاصه:
درجه G نشان دهنده این است که همه سنین بدون هیچ مشکلی می توانند فیلم را ببینند.

درجه PG هشداردهنده است و این را می گوید که والدین باید کمی مواظب باشند چون در آن رگه هایی از خشونت و صحنه های مبتذل و … وجود دارد.

درجه PG-13 خطرناک محسوب می شود و بدین معنی است که بچه های زیر ۱۳ سال نباید فیلم را نگاه کنند.

درجه R نشان دهنده این است که افراد زیر ۱۷ سال باید حتما با همراهی والدینشان این فیلم را نگاه کنند.

درجه NC-17 این درجه نشان دهنده این است که دیدن این فیلم برای افراد زیر ۱۷ سال ممنوع می باشد.

و در آخر معیار درجه بندی در فیلم ها داشتن ۴ ویژگی است:

گفتگوهای بازیگران و استفاده از کلمات نا مناسب.
خشونت و صحنه های خشونت بار.
استفاده ازمواد مخدر و دارویی در فیلم.
صحنه های مبتذل و برهنگی.
فرق آشکار در دو گروه سنی R و NC-17 به خاطر داشتن صحنه های بیش از حد مبتذل است.

Ratings سریال ها

TV-Y:

برنامه هایی که این نشان را دارند طوری طراحی شده اند که برای تمامی کودکان مناسب می باشند.

TV-Y7:

این برنامه برای کودکان ۷ سال و بالاتر طراحی شده است.برنامه هایی که در این رده قرار میگیرند بیشتر برای بدست اوردن مهارت های تکاملی مورد نیاز کودکان،برای تمایز بین باور و واقعیت می پردازند.

TV-G:

اکثر والدین برنامه های این رده را برای تمامی سنین مناسب میدانند.در برنامه های این رده از خشونت و کلمات رکیک استفاده نمی شود.

TV-PG:

این برنامه شامل مطالبی می باشد که ممکن است والدین برای کودکان نامناسب بدانند.این برنامه دارای اندکی کلمات رکیک و همچنین تاحدی محتوای جنسی می باشند.

TV-14:

اکثر والدین برنامه های این رده را برای سنین زیر ۱۴ سال مناسب نمیدانند.

TV-MA:

این برنامه برای مخاطبین بزرگسال طراحی شده و مناسب افراد زیر ۱۷ سال نمی باشد.برنامه های این رده معمولا شامل محتوای قوی و مکرر جنسی، خشونت افراطی و یا هر دو می باشند.